Idealny bukiet ślubny - informacje podstawowe

Idealny bukiet ślubny - informacje podstawowe

2017-01-24 11:09:58


Spojrzyjcie na zdjęcia ze ślubu swoich przyjaciół. Ujrzycie uśmiechnięte twarze, piękne garnitury i suknie, wreszcie bukiet ślubny. Warto zadbać o to, by wyglądał niezwykle.


Decyzje o wyborze wiązanki podejmuje się tuż przed ślubem, a więc po zakupie sukni ślubnej oraz podjęciu decyzji, jaki barwa będzie dominująca podczas uroczystości. Kwiaty tworzące bukiet powinny pasować, czyli być w zbliżonym odcieniu. „To nie musi być ten sam kolor. Chodzi o tonację. Dobry florysta wie, jakie barwy do siebie pasują, a jakich nie powinno się łączyć”, mówi pani Barbara Michalska, od lat zajmująca się kwiatami. Od razu zaznacza, że czasy szalonych, kontrastowych połączeń minęły i w tym roku modne będą pastele. A więc barwy stonowane i bukiety, które komponują się z otoczeniem.

Na wygląd bukietu z pewnością wpływ będzie miała pora roku. Wiosną i latem wybór kwiatów jest największy, zimą dominują klasyki takie jak róże, frezje, storczyki czy gerbery, a na przykład o konwaliach można zapomnieć – to kwiat majowy. Przed podjęciem decyzji warto upewnić się, że kwiaty są świeże i mają szansę przetrwać te kilkanaście godzin w cieple (lato) bądź zimnie (zima). Niektóre gatunki są bowiem bardziej odporne na temperatury, inne mniej. Oczywiście bukiet powinien zostać odebrany z kwiaciarni tuż przed ślubem, a nie dzień wcześniej, jak to się nieraz dzieje. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup w pobliżu miejsca zamieszkania bądź kościoła / urzędu stanu cywilnego, sam bukiet zaś przechowywać w chłodnym pomieszczeniu i od czasu do czasu spryskać mgiełką wodną.

Ostatnim istotnym elementem jest dobranie bukietu do kształtów panny młodej oraz – ewentualnie – jej alergii. Osoby wysokie mogą sobie pozwolić na wysokie bukiety i nie powinny oszczędzać na kwiatach. Osoby niższe lepiej wyglądają z niewielkimi, rozłożystymi bukietami, na przykład kaskadowymi. Okrąglejsze kształty pozwalają zainwestować w kwiaty, w przypadku osób filigranowych nie można pozwolić, by zdominowały one pannę młodą. Oczywiście dobrze jest, gdy dominujący kwiat bukietu powróci jako motyw w klapie Pana Młodego, w niewielkich bukiecikach na weselnym stole czy w ozdobach samochodu.

Podczas zamawiania bukietu warto pokazać florystyce zdjęcia panny młodej w sukni ślubnej wraz z welonem, opisać jej preferencje kolorystyczne oraz osobowość. Już wkrótce napiszemy o rodzajach kwiatów ślubnych i ich symbolice, rodzajach bukietów, a także ich dopasowaniu do typów urody czy krojów sukien ślubnych.Więcej ofert z działu Florystyka / Dekoracje: