Kilka prostych porad, jak zaaranżować miejsce przy stołach dla gości weselnych

Kilka prostych porad, jak zaaranżować miejsce przy stołach dla gości weselnych

2012-11-29 00:00:00

Rozmieszczenie gości weselnych jest jednym z trudniejszych zadań, z którym muszą zmierzyć się Państwo Młodzi podczas planowania przyjęcia. Zdarza się, że Para Młoda ma nie lada kłopot z usadzeniem gości, ponieważ wszelkie zawiłości rodzinne utrudniają im zaplanowanie, kto, gdzie i obok kogo powinien zasiąść. Jak sobie z tym poradzić?

Zaproponowane w tym artykule wskazówki pomogą w podjęciu właściwej decyzji, tak aby nie narazić gości weselnych i Państwa Młodych na nieprzyjemności. Pamiętajmy, że prawidłowe usadzenie gości weselnych jest jednym z czynników gwarantujących udaną zabawę.

PO PIERWSZE

Kwestię usadzenia gości weselnych można rozważać dopiero wtedy, kiedy mamy wybraną lokalizację i znamy rozkład sali pod względem: wielkości wnętrza (ile osób pomieści), obecności filarów i innych stałych elementów oraz po podjęciu decyzji, jakie stoły będą na przyjęciu weselnym:  okrągłe – bankietowe, czy tradycyjne-podłużne. Następnie, kierując się zasadami savoir vivre’u możemy przejść do sporządzania planu rozmieszczenia gości przy stołach weselnych.

Zacznijmy od stołu honorowego (najbardziej wyeksponowanego i specjalnie przystrojonego), przy którym zasiadają świeżo poślubieni małżonkowie. Tuż obok zasiadają rodzice i świadkowie bądź tylko świadkowie z osobami towarzyszącymi.

Następnie przy usadzaniu reszty gości należy kierować się następującymi kryteriami:

- usadzenie gości w zgodzie z ich rangą, czyli:

  • najbliższa rodzina (rodzeństwo, dziadkowie, chrzestni)
  • dalsza rodzina (ciotki, wujkowie, kuzynostwo)
  • znajomi

- kryterium pokrewieństwa (rodzina Panny Młodej z jednej strony, a rodzina Pana Młodego  z drugiej). Pamiętajcie jednak, że jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ każdy bawi się najlepiej w gronie osób, które zna.

- kryterium płci, czyli zasada przeplatania (mężczyzna-kobieta-mężczyna-kobieta),

- nie należy sadzać obok siebie osób rozwiedzionych lub skłóconych ze sobą,

- jeśli w weselu uczestniczą dzieci w podobnym wieku (w którym już same mogą się sobą zająć), można zapewnić dla nich oddzielny stolik,

- należy przygotować osobny stolik w pobliżu sceny dla członków zespołu/DJ-a, fotografa i kamerzysty.

 PO DRUGIE - WINIETKI

Są to papierowe karteczki z imionami i nazwiskami gości, które stawia się w miejscu, gdzie ma zasiąść dana osoba. Zaletą winietek jest to, że bardzo ułatwiają usadzenie gości w taki sposób, jaki zaplanowaliście, oraz pomagają zapamiętać imiona współbiesiadników przy stole. W jakiej formie je zrobicie to zależy tylko od Waszej inwencji bądź koncepcji Waszego wesela. Pamiętajcie jednak, że jeżeli zapraszacie Waszego bliskiego z „osobą towarzyszącą”, to w dobrym guście jest wpisanie ją z imienia i nazwiska na taką winietkę.

 

PO TRZECIE – TABLE PLAN

Współcześnie „table plan”, czyli plan usadzenia gości umieszczony na sztaludze, tablicy przy wejściu na salę, to podstawa. Każdy z zaproszonych gości przed wejściem na salę może odnaleźć swoje nazwisko na tablicy i sprawdzić przy którym stoliku ma zasiąść. Na tablicy bowiem stoliki są rozrysowane w takim układzie, w jakim znajdują się na sali bądź oznaczone są odpowiednim numerem/nazwą. Taki plan zdecydowanie ułatwi odnalezienia miejsca i zarazem zmniejszy zamieszanie przy jego poszukiwaniu zwłaszcza w sytuacji, gdy zorganizowaliśmy liczne wesele.  

NA KONIEC

Pamiętajcie, że zdarzają się zmiany w planowanym rozsadzeniu gości, nie wszyscy też docierają na imprezę. Bądźcie przygotowani na taką ewentualność.


Zdjęcie: rkirbycom / rgbstock.pl