Realizacja filmu wideo

Realizacja filmu wideo

0000-00-00 00:00:00

Czym się kierować przy wyborze dobrego kamerzysty? Na to pytanie odpowiada ekspert Krzysztof Bogdański

Od 20 lat pracuję jako realizator filmów wideo. Chciałbym podzielić się z Państwem doświadczeniami, jakie przez ten czas zdobyłem. Przygotowując ślub, planujemy jego dokumentację. Często jednak popełniamy błędy, które owocują słabej jakości nagraniem. A przecież to film, do którego nieraz się wraca!

Zdarza się, że ważne zadanie udokumentowania ślubu i wesela powierzamy osobom kompletnie do tego nie przygotowanym - mam na myśli kuzynów, wujków, czy inne osoby, które po prostu posiadają kamerę. Z całego serca odradzam. To pozorna oszczędność. Chcąc mieć pewność dobrze wykonanej usługi trzeba zwrócić się do profesjonalisty. Kto zajmuję się filmowaniem zawodowo, ten ma doświadczenie i jest przygotowany na różne niespodzianki, o których kuzyn nawet nie pomyśli.

Zacznijcie poszukiwania odpowiedniej firmy z pewnym wyprzedzeniem. Dzwońcie, umawiajcie się na spotkania. Cena usługi zawsze zależna jest od tego, jaki film zamówicie, a wersji i możliwości jest wiele. W czasie spotkania poproście o pokazanie kilku filmów. Ważną sprawą jest sposób filmowania, bo obróbka komputerowa jest sprawą wtórną.

Najważniejszy jest dobry materiał źródłowy, odpowiednie kadry, oświetlenie – w tym zawarta jest sztuka filmowania. Podczas oglądania zwróćcie uwagę na zastosowane w filmie efekty komputerowe – czy ich ilość i jakość odpowiadają Waszym gustom? Ustalcie, czy jest możliwość umieszczenia w filmie Waszych zdjęć lub fragmentów filmów wcześniej przez Was zrobionych, np. z wakacji, zaręczyn, wieczorku panieńskiego itp.

Ważną sprawą jest kamera, jaką pracuje realizator, oraz jakim dysponuje oświetleniem, tak aby w wybranym przez Was lokalu dał radę uzyskać odpowiednią jakość obrazu.

Wyraźcie swoje oczekiwania, jak wyobrażacie sobie ten film, co chcecie, żeby w nim było zawarte. Ja preferuje filmy 1 – 1,5 godz. i staram się żeby było ciekawe, dynamiczne. Czy oczekujecie od realizatora, żeby był pomocny, aktywny? Na końcu zapytajcie o cenę usługi. Jeżeli proponowane warunki odpowiadają Wam – zamówcie usługę.

Życzę, aby Wasza uroczystość była wyjątkowa, zorganizowana profesjonalnie i na długo pozostała wspaniałą pamiątką.

Krzysztof Bogdański