Wesele wczorajszego fasonu, czyli ludowe elementy na współczesnych uroczystościach

Wesele wczorajszego fasonu, czyli ludowe elementy na współczesnych uroczystościach

2013-02-04 00:00:00

Kultura ludowa wciąż się odradza. To co wiejskie, oryginalne, ręczne robione, jest dziś w cenie i w modzie. Planując przyjęcie ślubne, starając się dopracować je w najdrobniejszych szczegółach, warto pomyśleć o czymś niecodziennym, a zarazem tradycyjnym i swojskim. 

„…Proszę teraz panów muzykantów, aby nie grali, a was szanowni goście weselni proszę nadstawić uszu swoich i posłuchać słów moich. Winszuję dnia dzisiejszego, domowi temu szczęścia dobrego…”

 

Tak niegdyś Starosta weselny organizował wyprowadziny, moment, w którym para młoda po błogosławieństwie rodziców jechała na ślub do kościoła. Przemowa trwała wtedy długi czas, a sam Starosta dziękował w imieniu młodych rodzinie i bliskim, za wszelkie smutki i dobrodziejstwa, jakich od nich w życiu zaznali. Potem były zaślubiny, a zaraz po nich uczta weselna z pełnymi magii oczepinami, podczas których Panna Młoda rytualnie przechodziła ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Temu rytuałowi towarzyszyli Kupcy; kolorowi przebierańcy, którzy w śmieszny i przebiegły sposób chcieli wykupić czepek. W tak barwne elementy bogate było dawniej wiejskie wesele.

Dziś choć zmieniły się czasy i starostów weselnych już nie ma, to warto jednak wciąż czerpać z bogactwa kultury ludowej. Obecnie, mając do dyspozycji fachowców w dziedzinie folkloru, możemy inspirować się dawnymi obrzędami, wplatając ich elementy do własnych współczesnych uroczystości weselnych. Odprowadzenie do ślubu, przemowa, program taneczno-wokalny i animacja gości z wykorzystaniem strojów ludowych, gwary, śpiewu, tańców i muzyki, to tylko niektóre pomysły, jakie mogłyby urozmaicić ten szczególny dzień. Decydując się na wykorzystanie takich ludowych akcentów, w trakcie planowania wesela, musimy zastanowić się, które z nich i w jakim stopniu chcielibyśmy zrealizować podczas uroczystości. Dostępni na rynku odpowiedni specjaliści doradzą nam, co moglibyśmy z powodzeniem wykorzystać. Istotną w tym przypadku kwestią jest na przykład region. Warto wykorzystać tradycje terenu, w jakim się aktualnie wesele odbywa, to sprawi, że nadamy tym wydarzeniom autentyczną wartość.

Mamy do czynienia z ciągłym odradzaniem się kultury ludowej. To co wiejskie, oryginalne, ręczne robione, jest dziś w cenie i w modzie. Planując więc przyjęcie ślubne, które zawsze staramy się dopracować w najdrobniejszych szczegółach, warto pomyśleć o czymś niecodziennym, a zarazem tradycyjnym i swojskim. Do wiejskiego stołu, który jest dziś popularny na przyjęciach weselnych, możemy zaprosić żywych i autentycznych animatorów, którzy z tańcem i śpiewem ludowym będą prawdziwym urozmaiceniem na naszym weselu, a wszystko dla jeszcze większego zadowolenia swoich gości.  

 

„…a teraz każdy do kościoła niech sia stara czym kto może, czy piechotą, czy konno,  byle by to było Panu Bogu skłonno!. Amen.”

 

 

                                                                                              Cezary Kuczyński

 

Kontakt:

Zespół Pieśni i Tańca Folkownia

tel: 501 342 984

e- mail: zpitfolkownia@gmail.com